Kurucumuz Ahmet Hamdi Ayker, 1900 yılında Eskişehir Sivrihisar ‘da doğmuştur. Yedek subay olarak İstiklal Savaşına katılmış ve savaş sonrası İzmir ‘e yerleşerek asker maaşıyla yaptığı küçük birikimiyle 1922 yılında Buca – Kızılçullu semtinde bir bakkal dükkanı açmış ve böylece ticaret hayatına atılmıştır.

        Sevgi ve saygı ile andığımız değerli büyüğümüz işini geliştirmek düşüncesiyle 1926 yılında Anafartalar Caddesinde daha geniş bir dükkana taşınmıştır. Planladığı gibi, günün Pazar şartlarını iyi değerlendirip 1930 yılında işini Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Toptancılığı ‘ na çevirmiştir.

Günümüze kadar olan kilometre taşları:

1951

İzmir ‘ de bir ilk olarak müşteriden sipariş alıp adrese teslim servis toptancılığına başlar.

1956

Çocuklarını küçüklükten itibaren deneyim kazanmak üzere iş ortamı içinde yetiştirerek ve 1956 da bugün dördüncü neslin de içinde olduğu aile şirketine ilk ismini vermiş, kurumsallaşma yolunda ilk adımı atar ;

Ahmet  Hamdi  Ayker  ve Oğulları Kollektif  Şirketi.

1964

Türkiye ‘ de Devlet Karayolları’ ndan sonra ikinci Özel sektörde ise ilk olarak IBM Unit Bilgisayar Sistemi  yurt dışından kiralanarak ve mal, müşteri ve fatura hareketleri sistem üzerinden takip edilir hale gelir.

1969

Şirketin gelişim sürecinde tespit edilen gereksinimler doğrultusunda  Bornova ‘ da inşa edilen yeni  Satış ve  Dağıtım merkezi hizmete girer. Günün koşullarına göre son derece modern bir mimari ve donanıma sahip olan yeni merkez ile sektörel yenilikler tesis edilir ve paletli depo sistemi uygulanmaya konulur.

1982

1922 yılında temeli atılan firmamız, 1982 yılında anonim şirkete dönüştürülür ve  Aytaş  A.Ş.  gerek ulusal, gerekse uluslararası pazarda lider markaların distribütörlüğünü yapar hale gelir.

1985

1985 yılında IBM firması ile ilişkiler farklı bir platforma taşınarak Ayker Bilgisayar Sanayi ve Ticaret  A.Ş kurulur. IBM bilgisayarlarının, Türkiye genelinde Ayker  Ticari Paket Programlarının  satışına başlar. Ticari program uygulamaları Türkiye genelinde 700 kuruluşta kullanılmaya başlanır.

1988

Gelişen ev dışı tüketim pazarına paralel olarak önemli turizm merkezlerinde hizmet vermek üzere Tespo Tüketim Malları Ticaret ve Sanayi A.Ş kurulur. Böylece pazar ülkemizde bir ilk olarak Cash & Carry sistemiyle tanışır. İlk mağazasını Marmaris’te açan Tespo Tüketim Malları Tic.
Ve San. A.Ş yıllar içinde mağaza sayısını arttırarak ve bugün itibariyle 20 mağazaya ulaşır. Yine Türkiye’de bir ilk olarak barkod uygulaması da 1989 yılında Marmaris Tespo Mağazasında başlar.

1988

Büyüyen iş hacmine uygun olarak Aytaş A.Ş. gelişmiş teknolojinin imkanlarını da kullanarak inşa ettiği Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 10.000m2 kapalı alana sahip yeni depolama ve dağıtım merkezine taşınır.

2002

Gelişmekte olan internet ticaretini deneyimlemek üzere gerek tüketici ( B2C) gerekse kuruluşlara (B2B) hizmet götüren Adepo İnternet Ticaret A.Ş kurulur.

2010

İzmir ulaşımının ana alterinin uç noktalarında bulunmayı hedefleyen Aytaş A.Ş Çiğli Lojistik Operasyon Merkezi’nin yanı  sıra yeni inşa ettiği yaklaşık 12.000m2 kapalı alana sahip Kaynaklar Merkez Operasyon Merkez’ini devreye alır.